ZDROWIE ZACZYNA SIĘ W JAMIE USTNEJ?
Stan jamy ustnej wpływa na kondycję całego organizmu. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę i zmienimy swoje często lekceważące podejście do tego tematu, tym lepiej, a przede wszystkim zdrowiej dla nas. Statystyki dotyczące stanu jamy ustnej w naszym kraju są przerażające i nie napawają optymizmem. Niestety, pomimo nagłaśniania problemu w mediach, niewiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Próchnica jest dziś jedną z najczęściej występujących chorób zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponad 90% 7-latków i blisko 100% czterdziestolatków ma próchnicę. Wśród 65–74-latków blisko 44% jest całkowicie bezzębnych– pod tym względem jesteśmy na końcu w rankingu wśród krajów Europy. Podaje się także, że blisko 98% Polaków ma w różnym stopniu nasilone choroby przyzębia, a wielu cierpi na przewlekłe zapalenie dziąseł. Myślisz może: „Cóż to za problem? Zęby to tylko zęby”. Nic bardziej mylnego. Zęby i cała jama ustna ma ogromny wpływ na nasz organizm. Żyjemy w czasach instant, w których bardzo dużą wagę przywiązujemy do ładnego wyglądu, powierzchownego piękna i estetyki. Oczywiście – jest to ważne, ale wciąż w tym wszystkim za mało dbamy o własne zdrowie. Zachęcam, żeby nie tylko myśleć o śnieżnej bieli swoich zębów, ale przede wszystkim skoncentrować się na zadbaniu o cały obszar jamy ustnej. Dlaczego to takie ważne?
DLACZEGO WARTO ZADBAĆ O ZDROWIE JAMY USTNEJ?
Bakterie obecne w jamie ustnej wpływają nie tylko na zęby, ale również na odległe narządy. W pewnych warunkach mogą zostać przeniesione wraz z krwią w inne miejsca i wywołać choroby i stany zapalne. Nieleczona próchnica i stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą mieć bardzo poważne skutki dla całego naszego organizmu. Powodują zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, częstych infekcji górnych dróg oddechowych, anginy, alergii, astmy, chorób skóry, miażdżycy, zawału serca, chorób płuc, oczu, uszu, nerek, chorób stawów czy zatok.
W skrajnych przypadkach przy dużym osłabieniu odporności i przy znacznych zaniedbaniach może dojść do sepsy, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. U kobiet w ciąży nieleczona próchnica i stany zapalne mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Warto pamiętać, że osoby, które już chorują na choroby przewlekłe powinny zachować szczególną czujność, ponieważ nieleczona próchnica i zły stan jamy ustnej mogą utrudniać i zaostrzać prawidłowy proces leczenia tych chorób.
NIE PRZEGAP PIERWSZYCH SYMPTOMÓW CHOROBY
Pamiętajmy także, że w obszarze jamy ustnej możemy zauważyć pierwsze oznaki chorób, zanim pojawią się ich pełne objawy kliniczne, np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne, białaczka. Czy jest to wystarczająco argument, by zachęcić Cię do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa, odpowiedniej higieny jamy ustnej i zdrowego odżywiania?
Podczas pracy w gabinecie zaobserwowałam, że osoby zgłaszające się z gorszym stanem uzębienia cierpią zazwyczaj równolegle na inne schorzenia, np. nawracające infekcje układu oddechowego, alergie, cukrzycę czy astmę. Po wyleczeniu próchnicy i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej dochodzi bardzo często do złagodzenia objawów choroby towarzyszącej, a nawet jej remisji. Jest to szczególnie ważne w przypadku chorób autoimmunologicznych, gdyż coraz częściej wskazuje się na ich powiązanie ze stanem jamy ustnej. Te doświadczenia zainspirowały mnie, by wykorzystać swoją wiedzę medyczną, szerzej spojrzeć na organizm jako całość i zająć się profilaktyką na szerszą skalę.
JAK ZARADZIĆ PRÓCHNICY?
Próchnica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie, które żywią się głównie cukrem, produkując przy tym kwasy, które z kolei nisz- czą nasze zęby. Należy pamiętać, że próchnicę można zatrzymać! Kluczowa jest zmiana nawyków, zlokalizowanie przyczyny choroby i jej eliminacja. Z dużym powodzeniem opracowałam i wdrożyłam autorski program profilaktyczny przeciwdziałania próchnicy, który przyniósł oczekiwane efekty. Program ten dowiódł, że zwiększenie świadomości i edukacja to pierwszy krok do walki z chorobami i najlepsza droga do poprawy jakości swojego życia.
To bardzo ważne, szczególnie gdy w naszym otoczeniu są dzieci. Moje doświadczenia pokazują, że praca z nimi w zakresie budowania nowych zdrowych nawyków to wyzwanie, ale także przyjemność. Kluczem do sukcesu jest rozmowa, edukacja, cierpliwość i Przekazywanie wiedzy w sposób prosty i zrozumiały.
DAJ DOBRY PRZYKŁAD
Ważne, abyśmy sami byli przykładem. Pamiętajmy, że nasze dzieci będą robić to, co my robimy, a nie to, co mówimy, że powinny robić.
Jakie są zatem najlepsze sposoby na zapobieganie próchnicy? Przedstawiam Ci 3 proste kroki, które przyniosą wy- mierne korzyści dla Twojego zdrowia i Twoich najbliższych:
Racjonalnie i zdrowo się odżywiaj, eliminuj cukier, pij dostateczną ilość wody, ogranicz picie soków, wpro- wadź produkty bogate w wapń, badaj poziom wit. D i ją suplementuj.
Pamiętaj o tym, żeby nie myć zębów od razu po jedzeniu, zwłaszcza po kwaśnych pokarmach. Spada wtedy pH w ustach a szkliwo jest bardziej wrażliwe. Jeśli w tym czasie zaczniemy szorować zęby, to może nam to przynieść więcej szkód niż korzyści. Możesz natomiast przepłukać buzię wodą, a za ok. 40 minut wyszczotkować zęby. Wymieniaj szczotkę co 3 miesiące, po infekcji lub jeśli widzisz ślady zużycia. Jeżeli nikt nie pokazywał ci jak prawidłowo szczotkować zęby, koniecznie poproś o to swojego lekarza lub higienistkę.
Zgłaszaj się na regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, dorośli – co 6 miesięcy, dzieci – co 3 miesiące. Pamiętaj, oswajaj swoje dziecko z wizytami w gabinecie, najlepiej, jeżeli zaczniesz wtedy kiedy wszystkie zęby są zdrowe. To sprawi, że w przyszłości Twoja pociecha będzie bez stresu odwiedzać gabinet stomatologiczny. Wielu rodziców zadziwia fakt, że ich dziecko z radością i chęcią przychodzi na wizyty kontrolne. Kluczem jest to, jakie skojarzenia mamy z pierwszymi wizytami w gabinecie. Zadbaj o to koniecznie.
Jeżeli wdrożysz wszystkie wymienione wskazówki, podejmiesz się systematycznego leczenia ubytków, które już teraz najprawdopodobniej masz, to zapewne w przyszłości będziesz odwiedzać gabinet tylko po to, aby skontrolować stan jamy ustnej i wykonać zabiegi higienizacyjne.
Trzymam za Ciebie kciuki. Dziel się tą wiedzą z innymi, by każdy z nas mógł zmienić te niekorzystne statystyki dotyczące profilaktyki jamy ustnej. Pamiętaj, że profilaktyka jest najlepszą i najtańszą inwestycją w zdrowie Twoje i Twoich najbliższych.